Čtyřiadvacátý ze sedmadvaceti

Pracovat v politice byl můj puberťácký sen

rozhovor

4 min

Říká o sobě, že je velmi cílevědomá. Možná i díky tomu je dnes Ivana Lamková tam, kde je. Na Ministerstvu školství. „Schopnost kriticky přemýšlet využívám ve své práci každý den,“ odpovídá absolventka politické filozofie na otázku, co jí dalo studium humanitního oboru.


Autor: Monika Balatá

Filozofická fakulta UJEP

Vystudovala jste politickou filozofii na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Co vás přivedlo k tomuto oboru?

Předměty s humanitním zaměřením mě bavily už na gymplu. Jsem hodně cílevědomý člověkpolitika mě lákala. Později hlavně ta komunální. Přijímačky na vysokou školu jsem dělala v Plzni, Praze a Ústí nad Labem. Nakonec jsem zvolila Ústí především z praktických důvodů – pocházím totiž z nedalekého Litvínova, kde jsem tehdy hrála florbal.

Existuje něco, čím vás studium kromě odborných znalostí obohatilo?

Studium mi dalo v první řadě skvělé přátele, s nimiž se vídám dodnes. Své bývalé spolužačce třeba vděčím za to, že pracuji na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Jinak to bylo zejména kritické myšlení, co jsme si během studia vypilovali. Přečetli jsme desítky různých textů a naučili se nahlížet na problémy z více úhlů, hodnotit je. Schopnost kriticky přemýšlet využívám v práci dnes a denně a také si všímám, že ne každý to dovede stejně jako my – absolventi humanitních oborů.

Čím se vlastně na ministerstvu zabýváte?

Pracuji jako finanční manažer. Mám na starosti několik projektů, které spravuji z finančního hlediska. Jednoduše řečeno hlídám, aby se projekty čerpaly podle pravidel.

Baví vás to?

Určitě. Jsem komunikativní člověk, což mi hodně pomáhá, když je potřeba zodpovídat časté dotazy příjemců dotací. Výzvy jsou složité a málokdo se v nich vyzná. Musím mít všechno načtené a pořád se vzdělávat – neustále totiž chodí metodické dopisy s novými postupy. Když už si myslím, že všemu rozumím, zase se něco změní. Každopádně se snažím být nápomocná a lidem čerpání dotačních výzev vysvětlit tak, aby to pochopili.

Využíváte při tom nějakou dovednost, kterou jste získala na škole?

Při čtení projektů mi rozhodně pomáhá schopnost přemýšlet nad nimi kriticky. Pravidla musíme mít načtená a rozumět jim, abychom dokázali reagovat na různé otázky příjemců. Stává se totiž, že dotaz není pravidly kvůli jejich nejednoznačnosti snadno uchopitelný. A právě v těchto případech využívám kritické myšlení. Jsem také ráda za schopnost, kterou sdílí snad všichni absolventi vysokých škol – schopnost pamatovat si hodně věcí najednou.

Jaké pracovní zkušenosti jste měla, než jste nastoupila na pozici finanční manažerky?

Prakticky žádné v oboru. Asi šest let jsem dělala rozhodčí ve florbale a pak si přivydělávala na brigádách v administrativě. Skvělá zkušenost však pro mě byl pohovor na asistentku senátora. Pracovat na podobné pozici byl můj puberťácký sen. A také jeden z důvodů, proč jsem se po střední škole rozhodla studovat politologii. Jenže brzy jsem zjistila, že realita není tak růžová, jakou jsem ji si vysnila. Člověk pracuje sedm dní v týdnu, musí být neustále k ruce a že by měl alespoň odpovídající finanční ohodnocení, to se říct nedá. Není navíc šance získat podobné místo bez zkušeností. To všechno mě nakonec odradilo, takže mě ani nemrzelo, že si mě nevybrali.

Váš sen byl tedy pracovat po boku politiků. Toužila jste však někdy po tom být sama politicky aktivní?

O komunální politiku jsem se začala zajímat na střední škole. Kandidovala jsem dvakrát, v obou případech do zastupitelstva města Litvínov. Letos jsem byla zvolena do finančního výboru, ale z časových důvodů jsem musela po třech měsících rezignovat.

O Ivaně

O tom, že se jednou bude věnovat politice, snila Ivana Lamková už na střední. Šla si proto za svým a po maturitě se přihlásila na obor politická filozofie. Absolventka Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem dnes pracuje jako finanční manažerka projektů na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Několikrát také kandidovala do zastupitelstva v Litvínově, které je jejím rodným městem. Ve volném čase ráda sportuje – už několik let hraje závodně florbal.

Jaké další pozice na absolventy čekají?

Uplatnění

Používáte zastaralý prohlížeč.
Načtěte si web například pomocí Google Chrome.