Dvaadvacátý ze sedmadvaceti

Na vysoké škole jsem poznala samu sebe

rozhovor

5 min

O své alma mater říká, že jí pomohla objevit samu sebe. „Utvářeli mě učitelé i spolužáci. Naučila jsem se hájit vlastní názory, protože mě za ně nikdo nesoudil. Ostuda nebyla něco nevědět, ale nezeptat se,“ říká o studiu politologie na Filozofické fakultě UHK Kateřina Šmídová, tisková mluvčí města Hradec Králové.


Autor: Tomáš Kasapovský

Filozofická fakulta UHK

Vystudovala jste politologii, práci jste ale našla v oboru komunikace a PR. Co vás k těmto oborům přivedlo?

Nespokojenost. Na bakalářskou politologii jsem se přihlásila, protože jsem nechtěla jen sedět u piva a kritizovat. Chtěla jsem něco změnit. Za to rozhodnutí jsem ráda. Ačkoli se ze mě nestal politik, získala jsem všeobecný přehled, který člověk jen tak někde neposbírá. K práci tiskové mluvčí mě pak kromě humanitně zaměřeného studia přivedl můj celoživotní koníček – moderování. Komunikace mě bavila už v pubertě. Prováděla jsem po památkách a lidem vyprávěla všechny ty příběhy. Brzy na to jsem začala moderovat, což dělám už více než deset let. Po dvouleté zkušenosti v rádiu mi pak město nabídlo práci tiskové mluvčí.

Pořád však studuji, dodělávám si magisterský titul v oboru politologie – africká studia. Afrika mě fascinuje, je to úplně jiný svět plný extrémů a extravagance. Navíc jsem ráda, že jsem zůstala na škole. Všechno mi tady vyhovuje – od pedagogů po studijní oddělení.

Jaké byly vaše prvotní dojmy z vysokoškolského studia?

Má první vzpomínka se váže už k přijímacím zkouškám. Byla jsem z nich patřičně vyděšená. Věděla jsem, kolik lidí ten rok berou a říkala si, že v žádném případě nemůžou vzít zrovna mě. Pamatuju si na tu radost, když to vyšlo. Škola, kterou jsem si vybrala, si mě vybrala taky!

Měla jsem trochu obavy, že bude život na vysoké škole přehnaně formální. Brzy jsem ale zjistila, že vztahy na filozofické fakultě jsou skoro až rodinné. Nebyli jsme jen čísly v systému, byli jsme osobnostmi. Panovala tam velmi otevřená a svobodná atmosféra. Ostuda nebyla něčemu nerozumět, ale nezeptat se. Člověk se také naučil mít a hájit vlastní názor, protože jej za něj nikdo neodsuzoval.

Pomáhá vám tato zkušenost i dnes, na pozici tiskové mluvčí města?

Určitě. Jsem také velmi ráda za jazykovou přípravu, kterou mi studium humanitního oboru poskytlo. Pokud by na radnici přijela zahraniční delegace, bez problému bych se domluvila. Díky studiu politologie se navíc dovedu obstojně orientovat v otázkách chodu státní správy, což využívám každý den. Setkávám se také často s úřadujícími politiky, takže nabyté znalosti určitě nepřicházejí vniveč.

Zmínila jste znalosti cizích řečí. Jakými jazyky hovoříte?

Učila jsem se anglicky, arabsky, francouzsky, španělsky a portugalsky. Jakmile však člověk jazyk denně nepoužívá, začne zapomínat. Arabsky dnes zvládám napsat slovo táta a velryba, což je mi v běžném životě asi k ničemu. Francouzsky a španělsky si zvládnu objednat kávu a něco k jídlu, takže bych alespoň nezůstala o hladu a žízni.

Pominu-li cizí jazyky, existuje ještě něco, v čem vás studium obohatilo?

Rozhodně jsem se zlepšila v mezilidské komunikaci. Zároveň už se nebojím říct vlastní názorobhájit svá tvrzení relevantními informacemi. Získala jsem také jistou odolnost, protože zkouškové – ač někdy nebyl důvod se nervovat – prostě stresující je. Setkala jsem se s předměty, u kterých bylo potřeba vynaložit hodně úsilí. To se nám ale vrátilo – u státnic, v práci i běžném životě. Především jsem ale díky studiu poznala samu sebe. Utvářeli mě mí kamarádi, kolegové, učitelé a vlastně všichni, které jsem na fakultě potkala.

To jistě platí i pro kolektiv na radnici města. Povězte, co vás na práci tiskové mluvčí nejvíce baví?

Jako mluvčí města Hradec Králové se starám především o komunikaci s novináři. Každý den se tak setkávám s novými lidmi a každý den řeším něco jiného. A to mě na tom baví nejvíc. Ta různorodost, a zároveň stálost, kterou mi má práce nabízí. Jsem moc spokojená a začínám zjišťovat, že tohle je pro mě skutečně to pravé.

Je to váš splněný sen?

Ano, tohle byl cíl, kterého jsem chtěla dosáhnout. Tohle byla budoucnost, na kterou jsem se těšila. Není to však pro mě stopka. Chci se dál zlepšovat a vzdělávat, a to nejen v komunikaci. Momentálně bych ráda především dokončila navazující magisterské studium.

O Kateřině

O komunikaci se Kateřina Šmídová zajímala už na střední škole. Prováděla návštěvníky památek, vyprávěla jim příběhy a brzy začala moderovat. Po dvou letech v rádiu získala práci tiskové mluvčí města Hradec Králové. Absolventka bakalářského studia politologie na Filozofické fakultě UHK si však vedle náročného povolání zvládá dodělávat ještě magisterský titul.

Jaké další pozice na absolventy čekají?

Uplatnění

Používáte zastaralý prohlížeč.
Načtěte si web například pomocí Google Chrome.