Archeologové z hradecké univerzity učinili unikátní objev. Pod plánovaným úsekem dálnice D11 nalezli sedm tisíc let starou obchodní stanici s kamennými nástroji. „Koncentrace nožů, sekyrek a úštěpů je vysoká,“ uvedl docent Radomír Tichý, archeolog z Univerzity Hradec Králové.
Autor: Tomáš Vodička
Filozofická fakulta UHK
nejvýznamnější objev pod dálnicí D11
Díky nalezeným nástrojům odborníci rozvinuli teorii, podle níž je jejich nejvýznamnější objev, tedy sídliště s keramikou z pátého tisíciletí před naším letopočtem, ve skutečnosti obchodní stanicí. „Na východě Čech se totiž surovina z tohoto naleziště nevyskytuje. Část pochází pravděpodobně z Jizerských hor a část také z Polska a Slovenska,“ vysvětlil archeolog Ladislav Rytíř.
suroviny nalezených nástrojů nepochází z Česka
Podle hradeckých archeologů, kteří na výzkumu pod úsekem dálnice D11 pracují společně s kolegy z Archeologického centra Olomouc, musela být v mladší době kamenné každá osada tak trochu obchodní stanicí. „Surovina k výrobě štípaných nástrojů, lidově nepřesně známých jako pazourky, se donášela z území dnešního Polska, v případě obsidiánu až ze Slovenska či Maďarska,“ objasnil Tichý. V mladší době kamenné se podle odborníků hojně využíval také metabazit typu Pojizeří, tedy kámen vyskytující se pouze v Jizerských horách. Výzkum odhalil několik broušených seker z tohoto materiálu.
archeologicky cenná oblast
Staveniště dálnice, které je dlouhé 25 kilometrů a široké přibližně 60 metrů, vede archeologicky velmi cennou oblastí. Ze země již odborníci vyzvedli nálezy z období od pravěku po novověk, nejstarší předměty jsou z mladší doby kamenné. Objevili například domy a pohřebiště z doby bronzové, pohřebiště z raného středověku nebo zbytky polních opevnění armád z 18. století či z Prusko-rakouské války z roku 1866.
nálezová zpráva jako základní výstup výzkumu
Veškeré archeologické nálezy čeká laboratorní ošetření, inventarizace a odborné zhodnocení. „Poté se začíná pracovat na nálezové zprávě, což je základní a primární výstup každého archeologického výzkumu. Shrnuje získaná data a je uložena mimo jiné v archivu Archeologického ústavu v Praze. Nálezy se pak předají do Muzea východních Čech v Hradci Králové, kde budou přístupné pro další badatele,“ uvedl Rytíř.
jeden z nejrozsáhlejších výzkumů
Výzkum v trase budoucího úseku dálnice D11 vedoucího od Hradce Králové na Jaroměř začal na jaře 2017 a nyní pokračuje druhou etapou. Odborníci se teď soustředí na okolí Jaroměře. „Vzhledem k rozsahu stavby to byl jeden z největších výzkumů v České republice. Jeho náročnost byla dána i tím, že se investor rozhodl zahájit výzkum najednou v celé trase budované dálnice od Hradce Králové až k Jaroměři. Druhá etapa je už o poznání klidnější. Pracuje se už jen v místech, která byla dříve pro výzkum nepřístupná,“ uzavřel Rytíř.
-
Zániky civilizací nás provází celými dějinami
-
Dělám práci, která má smysl
-
Doc. Martin Šandera: „Při každé pandemii se našli lidé, kteří dokázali zneužít lidského strachu“
-
Nejraději mám setkání s realitou
-
Učíme učitele učit
-
Pracovat v politice byl můj puberťácký sen
-
Fascinuje mě příběh rozmachu ostravského regionu, říká historička
-
Současné umění je byznys
-
Do Ostravy jsem šel kvůli holkám
-
Kdo nezná historii, prožije ji znovu
-
Nový život prastarým knihám. Archiváři zachraňují klášterní sbírku
-
Jsou kreativní a plní života, říká o svých studentech Jan Netolička
-
Jako mořeplavci před 8 000 lety. Češi zvládli jedinečný experiment
-
Prosadit do vysílání africké téma je obrovský adrenalin
-
30 let humanitních věd ve svobodné společnosti
-
Ceníky nebo letopočty? Pořád jsou to jenom čísla
-
Společenské a humanitní vědy ve službách environmentu
-
Jak dítě vychází se spolužáky? Unikátní výzkum může zlepšit školní prostředí
-
Nehroutím se z maličkostí. V televizi na to není čas
-
Rozhovor s Afričany? Kolegové šílí, já si ho užívám
-
Spolužáci se divili, proč chci studovat polštinu. Dnes pro ně občas překládám
-
Knížky jsou moje největší láska i závislost
-
Nejsem druhý Indiana Jones, říká archeoložka
-
Němčina nebyla láska na první pohled